Savunma Sanayi İcra Komitesi Ne İş Yapıyor?

Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında Genel kurmay başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından oluşturulan Savunma Sanayi İcra Komitesi ülkemizdeki 3238 Sayılı Kanun çerçevesinde kurulmuştur.

28-02-2017 09:10

Haberler »


Savunma Sanayi İcra Komitesi Ne İş Yapıyor?

3238 Sayılı yasa kapsamında oluşturulan ve tüm savunma sisteminin karar mekanizmasını oluşturan Savunma Sanayi İcra Komitesi Başbakan'ın başkanlığında genel kurmay başkanı, İçişleri Bakanı, Milli Savunma Bakanı tarafından oluşturulan bir heyet tarafından temsil edilir.

3238 Sayılı yasa ile kurulmuş olan bu komitenin öncelikli amacı Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulunca savunma sanayinin geliştirilmesi amacıyla tespit edilmiş olan genel nitelikli stratejik hamleler ile ilkeler doğrultusunda kararlar almaktır. Yine bu komite Türk Silahlı Kuvvetlerine özel olarak hazırlanan Stratejik Hedef Planının uygulanması için temini gereken tüm modern silah ile araç ve gereçlerin üretimi, gerekmesi halinde yurt içinden veya yurt dışından temin ve tedarikinin sağlanması noktasında gereken tüm kararları almak ve uygulamak da bu komitenin asli görevleri arasında yer almaktadır.

Özel sektör ile kamunun yabancı sermaye ve teknolojik gelişmelerin katkısıyla savunma sanayine yönelik üretim tesisleri kurulmasına imkanlar oluşturmak, bu tesislerin kurma noktasında gereken tüm yönlendirmeleri sağlamak ve tahakkuk ve buna ilişkin tüm planları takip etmek ve bu tesislerin kuruluşuna gerekmesi halinde devletin de katılımı için gerekli prensip kararları almak da bu komitenin görevlerindendir.

Türk Silahlı Kuvvetlerine sağlanması planlanan modern mühimmat, silah ve araç gereçlerin geliştirilmesi, araştırılması, bunların temini için avans verilmesi sipariş ve teşvik işlemleri için Savunma Sanayi Müsteşarlığına gereken talimatları vermek de bu komitenin asli vazifelerindendir.

Ayrıca bu komite, savunma sanayii ile ilgili diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları arasındaki koordinasyonu da sağlamaktadır.
 

Etiketler : Savunma - Sanayi - İcra - Komitesi - Ne - İş - Yapıyor? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1