Özel Sektörde Çalışmak Doğru Mudur?

Öğrencilik dönemlerinde hep ‘okul bir an önce bitsin ve işe başlayalım’ gibi cümleler kurulur. Fakat hep büyüklerde ve eğitmenlerden ‘okul bittiği zaman daha fazla dert başlıyor’ gibi cümleler de duyulmaktadır.

28-02-2017 09:07

Haberler »


Aslında bu söylemlerin doğruluk payı oldukça fazladır. Zira okul bittiğinde de iş bulma sıkıntısı başlayacaktır. Peki, memur olmak mı yoksa özel sektörde iş bulmak mı daha doğru olur? Memur vasfı, ülkemiz genelinde ‘devlet güvencesi’ olarak görülmektedir. Özel sektör genelinde iş bulmak kolay olabilir. Fakat işten çıkarılmak da bir o kadar kolay olur. Özel sektörde çalışmak doğru mudur? Aslında başlangıç aşamasında bu tür soruların yanıtlanması gerekir.

Herhangi bir kriz olduğunda firmalar, ilk iş olarak personellerini işten çıkarmaktadır. Yani bir nevi; kolaylıkla bulunan iş daha kolay kaybedilebiliyor. Memur olmak ise, kazanmanın günümüz koşullarında son derece zor olduğu bir iştir. Okul bittiği zaman memurluk sınavına girmek ilk koşuldur. Bu sınavda başarılı olmak da ikinci koşuldur. Elbette ki başarılı olmak da yeterli değildir. Memurluk atamaları, alınan puana göre yapılmaktadır. Çok fazla sayıda kurumun ciddi anlamda yüksek puan istediği söylenebilir. Özel sektör alanında maaşınızı ödeyen bir bireydir. Hiçbir birey devletten üstün konumda olmaz. Pek çok firma iflas edebilir ve birçoğu kurulum gerçekleştirir. Ancak devlet her zaman vardır.

Genelde kamu kurumlarında maaşlar, özel sektöre eş olan meslek dallarına kıyasla daha düşüktür. Fakat işten kovulmak gibi bir durum olmamasından dolayı bu durum kişileri oldukça fazla etkileyebilir. Özel sektörde hafta sonu çalışma ya da çalışmama gibi bir durum da belirli değildir. Elbette ki istisna olan bazı firmalar, hafta sonu tatili yapabiliyor. Ancak genel itibariyle pek çok özel kurumda hafta sonları yarım gün ya da 1 gün iş günü olarak sayılabiliyor. Ayrıca özel sektörde işinizi olması gerektiği gibi yaparsanız karşılığını da hakkıyla alabilirsiniz. Üstelik kamu alanında çalıştığınızdan daha fazlasını kazanmanız da mümkündür.
 

Etiketler : Özel - Sektörde - Çalışmak - Doğru - Mudur? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1