Kpss Sınavında En Az Kaç Puan Almalı?

Devlet memuru olmak için en önemli geçit hiç şüphesiz Kpss sınavıdır. Kpss de en az kaç puan alınmalıdır?

15-03-2017 09:41

Haberler »


Bu sorunun cevabı duruma göre değişmektedir. Mesela Kpss A grubu alımlarında kurum sınavları mevcuttur. Kurumlar kendi taban puanlarını açıklayarak kişileri sınava çağırmaktadır. Kpss B grubu memurluğunda ise birçok meslek alımında taban puan 70'dir. Ancak şu bilinmeli ki birçok kurum Ösym tarafından yapılan tercihler dışında da alım yapmaktadır. Bu alımları her an kendiniz takip ederek kaçırmamak zorundasınız. Çünkü kimi zaman bu taban puan 60'a da düşmektedir. Genellikle bu başvurularda taban puanı tutanların başvurusu alınır ancak bir sıralamaya tabi tutulur. Mesela alım yapılacak rakamın beş katı veya on katı şeklinde sıralama yapılarak sınava çağrılırsınız.

Kpss için almanız gereken taban puana sahip olmak için sıkı çalışmalısınız. Zira aldığınız taban puan mesleği kazanmanıza yetmeyebilir. Siz ne kadar yüksek bir puan alırsanız şansınız o kadar artacaktır. Kpss de 70 puan almak size sadece başvuru hakkı verecektir. Belki de dediğimiz gibi kurumun yapacağı sınava girmeye hak kazanamayabilirsiniz. Bu gibi sıkıntılara düşmemek için hedefiniz taban puanı yakalamak değil de daha üst puan limitinde olmak olmalı. Bu şekilde şansınızı arttırabilir, gelecek planlarınızdan daha emin olabilirsiniz.

Kpss zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Buna rağmen taban puan almak o kadar da zor değildir. İyi bir genel kültüre sahipseniz ve temel matematik diyebileceğimiz düzeyde bir matematik bilgisine sahipseniz 70 puana erişebilirsiniz. Özellikle genel kültür bölümündeki sorularda biraz günceli takip etmek, gelişmelerden ve olaylardan geri kalmamak işinize yarayacaktır. 70 puan almanın anahtarı biraz olsun çalışmaya ve kendinize güvenmekten geçer. Özellikle güncel bilgi sorularında kendinize güvenin ve sınava bir kaç hafta kala bilgileri son kez tekrar etmeye bakın.  

Etiketler : Kpss - Sınavında - En - Az - Kaç - Puan - Almalı? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1