Kpss Nedir?

Senelerce lise ve üniversite okumanız, okuduğunuz alanda iyi bir yere gelmeniz için çoğu zaman yeterli değildir. Mutlaka gitmeniz gereken sınavlar ve aşmanız gereken mülakatlar mevcuttur. Tabi bunların başında Kpss gelmektedir.

21-02-2017 17:18

Haberler »


Kpss nedir?


 Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. Ancak ülkemizde herkesin bir umut içinde girdiği sınavlardan biridir. Okulu bitiren her üniversiteli ya da her liseli en az bir kere bu sınava girmiştir. Çünkü giren herkeste aynı düşünce ve istek mecburdur. Devlet sektöründe çalışma isteğidir.

  Kpss nedir? Diye daha detaylı bilgi isterseniz de devam edelim. Kpss Lisans mezunları için her yıl orta öğretim ve lise mezunları için ise 2 yılda bir yapılmaktadır. Sınav içerikleri, her bölüm ve alana göre değişmekte olup genel yetenek ve genel kültür konuları ise tüm alanlar için geçerlidir.

  Kpss' den aldığınız puanların 2 yıl geçerliliği vardır. 2 yıl içerisinde yapılabilecek atama ve yerleştirmelere girmeye hakkınız devam eder. Kpss sınavından yüksek not alıp barajı geçtikten sonra ise yerleştirme ve atamaları beklemeniz gerekmektedir. Başvurulan her alan için ayrı bir kod vardır. Mesela KPSS-A kadrolarına genel olarak Sosyal bilimler, Hukuk, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunları başvurabilmektedir. B grubu A grubu dışında kalan tüm devlet kadrolarından oluşmaktadır. C gurubu ise B grubu gibi alanlar, lise ve dengi okullar yerleştirme için başvurabilmektedir.

  Eğer A, B, C grubu yerleştirmelerinde şansınız yaver gitmediyse yine de ümidinizi kaybetmeyiniz. Çünkü her zaman başka şanslar ya da alanlarda bölümler olacaktır. Bunlardan biri de yaşadığınız şehirde ya da farklı şehirlerde istediğiniz meslek grubu ile alakalı siteleri takip ederek ek sınav ve mülakatlara girip devlet sektöründe istediğiniz bir iş ya da alanda yer alma şansınızı deneyebilirsiniz.
 

Etiketler : Kpss - Nedir? -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1