İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitelerde Vardır?

Mühendislik alanındaki meslekler Dünya ve Ülke genelinde geçerli meslekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Mühendislik mezunu bir insanın iş bulma olasılığı diğer meslek gruplarına göre oldukça fazladır.

28-02-2017 09:12

Haberler »


İnşaat Mühendisleri Ne İş Yapar?

İnşaat mühendisleri büyük ve küçük ölçekli her türlü inşaat sektöründe çalışma imkanı bulmaktadır. Devlet kurumlarının bir çoğunda çalışma imkanı olduğu gibi özel sektörde de pek çok şirkette ihtiyaç duyulan bir alandır.

Bina, köprü, tünel, viyadük, baraj, hava alanı, liman, kanalizasyon, demir yolu, metro ve alt yapı işlerinde, yol yapım işlerinde, mimari eserlerin ve inşaatların yapılması aşamasında, restorasyon işlerinde ve su işleri gibi alanlarda inşaat mühendisleri çalışmalar yapmaktadır.

Peki, inşaat mühendisliği hangi üniversitelerde vardır? Teknik Üniversitelerden ODTÜ, İTÜ, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi gibi okullarda bu bölüm bulunmaktadır.

İnşaat Mühendisliği Bulunan Diğer Üniversiteler

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul'da bulunan Özyeğin Üniversitesi, Ankara'da bulunan Çankaya ve Atılım, Ankara'da yeni kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Kayseri'de bulunan Abdullah Gül Üniversitesi, İstanbul'da bulunan Yıldız, Bahçeşehir Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir'de bulunan Ege, Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Ekonomi Üniversitesi, yine İzmir'de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Bursa'da bulunan Uludağ Üniversitesi, Eskişehir'de bulunan Üniversitelerden Anadolu ve Osmangazi, İstanbul'da bulunan Maltepe, Işık ve Okan Üniversiteleri, Beykent Üniversitesi, Antalya'da bulunan Akdeniz Üniversitesi, Adana'da bulunan Çukurova Üniversitesi, Konya'da bulunan Selçuk Üniversitesi ve Karatay Üniversitesi, Denizli'de bulunan Pamukkale Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Aydın'da Adnan Menderes Üniversitesi gibi tercih şansı çok fazla olan okullar ve şehirler bulunmaktadır.

İnşaat mühendisliği Ülkenin hemen hemen her alanında rastlayabileceğimiz oldukça geçerli ve iyi bir meslek dalıdır. Ayrıca inşaat mühendisliği alanları gün geçtikçe daha da yaygınlaşmakta ve artmaktadır.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1