İlk Endüstri Fabrikası Nerede Açılmıştır?

Dünya üzerinde tarihe geçen savaşlardan, fetihlerden, anlaşmalardan her şeyden daha önemli olan tek şey sanayileşmedir.

28-02-2017 09:17

Haberler »


Günümüz şartlarının oluşmasının temel taşı, insan gücünün yetersizliğini ancak bu yetersizliğe rağmen beklentilerin yüksekliğini öngören ve bu öngörü üzerine sanayileşme yolunu açan toplumlardır.

18. yüzyılda buhar gücünün kullanılmaya başlaması ile insanların yaptığı işlerde ki yetersiz insan gücünü ve insanların sürekli yorulması ile kapasitenin hep belirli bir noktada kalmasını yetersiz bularak daha iyi şartlarda daha hızlı ve daha çok üretim yapmayı hedefleyen insanlar tarafından yapılan makinelerin endüstri devrimine yol açacağı bilinmiyordu.

Ancak bu durum makinelerin başarısı ile maliyetlerin düşmesine ve işçilere duyulan ihtiyaçların azalmasına sebep oldu. Haliyle her fabrikada artık işçiden çok endüstriyel makineler tercih edilmeye başlandı bu da tarihimizde "Endüstri (Sanayi) Devrimi" olarak yerini aldı.

Tarih'in İlk Endüstri Fabrikası

Bilinen yüzü bu olsa da aslında endüstri devriminden yüzyıllar önce kurulan bir fabrikada insan gücüne yeni bir bakış açısı getirerek endüstriyel sistemde ki gibi bir üretim bandı kurarak sıralı bir şekilde montaj yapılmaya başlanmıştı. Bazı tarihçiler tarafından endüstriyel bir fabrika olduğu düşünülen Venetian Arsenal adlı yapı işte bu sistemi tarihimizde ilk defa kullanan fabrikadır. Fabrikanın Venedik'te 1104 yılında kurulduğu ve montaj bandı sayesinde çok seri bir sistem ile gemi üretimi yaptığı hatta 15.000'den fazla işçi çalıştırdığı bilinmektedir.

Ancak montaj bandında ve üretimde buhar gücü ile çalışan bir makine bulunmamasından dolayı dünya standartlarına sadece ilk fabrika olarak geçmiştir. Peki, bu standartlara sahip ilk endüstri fabrikası nerede açılmıştır? Dünya üzerinde sanayi devrimi sırasında en geniş üretimi yapan Barrow Hematite Çelik Sanayi fabrikasıdır. Sanayi devriminden önce kurulan ancak insan gücü ile üretim yapan fabrika sanayi devrimi ile birlikte buharlı makineleri kullanarak üretime geçen ilk fabrika olma özelliğini taşımaktadır.
 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi çekebilecek diğer haberler
1